2010. november 29., hétfő

KÖNYÖRTELEN KAMASZOK...

JÓ SZÜLŐNEK JÓ GYERMEKE... (Van kivétel, sajnos...)

MI LESZ A GYEREKBŐL?


Az antiszociális családban felnőtt gyerekek maguk is
hasonlóan fognak viselkedni, mint szüleik.
Egy új vizsgálat szerint a gyerekek viselkedésének az a kulcsa,
 hogy ők milyennek látják szüleiket.
A kaliforniai egyetem kutatói 430 tizenéves és szüleik 
viselkedését vizsgálták, hogy megtudják,
 hogyan hat az egyik generáció antiszociális viselkedése 
a következőre, felmérjék,
 mennyire súlyos a kamaszok illetve szüleik 
antiszociális viselkedése,
 és azt, hogyan fogják fel a gyerekek
 szüleik viselkedését.

Antiszociális viselkedésnek minősítették a kutatók 
az alkohol- és drogfogyasztást,
 a vakmerőséget,
 a törvényszegést,
 a veszekedést,
 a konfliktuskeresést
 és a hazugságot.

A kutatók megállapították,
 hogy a gyerekek
 megfigyelik és értelmezik a szülők 
antiszociális viselkedését, 
ezt tanulják meg ők is. 
A szülők viselkedése példaként 
és igazolásként szolgál a gyerekek számára, 
mintegy felhatalmazásnak tekintik.

2010. november 28., vasárnap

MITŐL LEHETSZ BOLDOGABB?


A boldogságról néha könnyebb beszélni, mint megtalálni. Számos tudós érvel amellett, hogy a boldogság érzetét nagyobb részt a gének határozzák meg, az egészség és a többi tényező nincs rá nagy hatással.
Újabb keletű kutatások szerint azonban néhány egyszerű praktikával minden ember tehet a saját boldogságáért.
"A millió dolláros kérdés az, hogyan lehetünk boldogabbak?" - mondja Sonja Lyubomirsky, a Kaliforniai Egyetem pszichológusa. ,,Annak ellenére, hogy felfedezték a boldogság részben genetikailag determinált és annak ellenére, hogy az életkörülmények kevésbé befolyásolják, azt gondolom, hogy még mindig elég nagy szeletnyi boldogság felett van hatalmunk."
Lyumbomirsky és kollégái tavaly 51 tanulmányt vizsgáltak felül, amelyek tesztelték a boldogság érzet fokozásának különböző fajtáit, és azt találták, hogy a pozitív gondolkodás és a különféle praktikák növelhetik a kellemes állapotot. Az eredményeket a Journal of Clinical Psichology című lapban  publikálták.

Öt boldogságnövelő praktika:

1., Légy hálás - Egy kutatásban megkérték az alanyokat, hogy írjanak hálálkodó leveleket olyan embereknek, akik korábban segítettek nekik. A tanulmány arra az eredményre jutott, hogy a levélírók hosszantartó boldogságnövekedésről számoltak be. Ami még meglepőbb, hogy nem is kellett elküldeni ezeket a leveleket, már maga a megírás is kellemesebb érzést okozott.

2., Legyél optimista - Egy másik alkalommal a résztvevőket megkérték, hogy képzeljék el a számukra legideálisabb jövőt, majd jegyezzék le azt. Néhány hét szorgos jegyzetelés után ezek az emberek is sokkal jobban érezték magukat a bőrükben, mint korábban.

3., Vedd sorra a jó dolgokat az életedben - Azok az emberek, akik minden héten leírnak legalább három jó dolgot, ami történt velük, sokkal boldogabbak, mivel ezekre koncentrálva mindig van ok az örömre.

4., Használd az erősségeidet - Azonosítsuk azokat a dolgokat, amelyekben a legerősebbek vagyunk, majd használják őket új formában. Ha például, valaki azt gondolja magáról, hogy jó humorérzéke van, akkor próbáljon meg vicceket elmesélni találkozók alkalmával, és próbáljon meg feldobni mondjuk egy szomorú barátot.

5., Tégy jót - Ha segítünk másokon, magunkon is segítünk. Ha időt és pénzt adakozunk rászoruló embereknek, nagy előrelépést tehetünk a boldogság felé.
(Forrás:Medipress.hu)

BOLDOGTALAN HARMINCASOK


Döbbenetes eredményt hozott egy brit közvélemény-kutatás: a kétezer emberen alapuló felmérés szerint a britek többségének a harmincas évei a legboldogtalanabbak. Szakértők máris új kapuzárási pánikról beszélnek.
Új társadalmi problémával állnak szemben a brit pszichológusok - írta a BBC internetes oldala. Egy felmérés szerint egyre több harmincas éveiben járó ember állítja azt, hogy soha nem volt még ilyen boldogtalan az élete. Szakértők szerint mindez azt bizonyítja, hogy a kapuzárási pánik ideje egy évtizeddel korábbra tolódott, hiszen a negyvenes-ötvenes korosztály a fiatalabb generációkkal ellentétben jól érzi magát a bőrében.
A harmincas korosztály sem a munkában, sem a magánéletben nem boldog
A harmincasok boldogtalanságnak leggyakrabban a munkahely és a rossz párkapcsolat az oka. A 35 és 44 év között megkérdezettek több mint ötöde állította azt, hogy az ideje nagy részében nagyon magányosnak érzi magát, és ugyanennyien vallották be, hogy rossz kapcsolatban élnek, valamint a munkahelyükön sem érzik jól magukat.
A korosztály többségének ráadásul még a családi háttere sincs rendben, hiszen sokan elismerték, hogy a barátaikkal jobb a kapcsolatuk, mint a szüleikkel. Azoknál sem jobb a helyzet, akiknek saját gyermekük van - az elfoglalt szülők sokszor csak a Facebookon és más közösségi oldalakon tartják a kapcsolatot csemetéikkel.
A magánéleti kudarcokat a munkahelyi sikerek sem kompenzálják: rengeteg harmincas munkavállaló boldogtalan az irodában, és sokan azért mondanak fel, mert nem jönnek ki a kollégáikkal. Nincsenek megelégedve a fizetésükkel sem, legalábbis a veszekedések és a problémák legfőbb forrásaként a pénzt nevezték meg.
Claire Tyler, a közvélemény-kutatást végző cég igazgatója szerint az eredmények azt bizonyítják, hogy a kapuzárási pánik egyre gyakrabban jelentkezik már a harmincas évek közepén. Ráadásul a helyzet a jövőben valószínűleg csak romlani fog.

JÓ ISKOLÁT! (Jaksity Kata)


JAKSITY KATA A SAJÁT ÉLMÉNYEIN KERESZTÜL, MINT ANYA ÉS MŰVÉSZ MONDJA EL, MIT LEHETNE MÁSKÉNT ÉS "HOGYAN" TANÍTANI AZ ISKOLÁBAN, HOGY NE LEGYEN ÖNBIZALMAT ÉS BIZALMAT ROMBOLÓ, UNALMAS ÉS FÁRASZTÓ. ÉRTÉKES-ÉPÍTŐ  MEGLÁTÁSAIT VEGYÜK FIGYELEMBE!

JÓ ISKOLÁT! (Háy János író, költő)



HÁY JÁNOS NAGYON HITELESEN, SAJÁT ÉLMÉNYEIN KERESZTÜL MINŐSÍTI-ÉRTÉKELI A MAI OKTATÁSI RENDSZERT.
MINDEN MONDATÁRA ÉRDEMES FIGYELNI!

SZERETNI KELL? (Popper Péter)

A NÉGYLÁBÚ ASZTAL (POPPER PÉTER)

POPPER PÉTER A MÁSIK "SZÍVEM-CSÜCSKE" PSZICHOLÓGUS, AKIT MINDIG TISZTELTEM HATALMAS  ÉS BÖLCS TUDÁSÁÉRT, NYÍLTSÁGÁÉRT, ŐSZINTESÉGÉÉRT. HIÁNYOZNI FOG! Ő IS PÓTOLHATATLAN...

MAGÁRA HAGYOTT GENERÁCIÓK (Popper Péter)

FÉRFI ÉS NŐI SZEREPEK (Popper Péter)

ÍGY IS LEHET! EGYÜTT EGYMÁSÉRT...

ÍGY VAGYUNK EGY PÁR...(Fogyatékkal élőkkel közös előadás)

A HALÁL, A NAGY TITOK...(1/2) (Polcz Alaine)


POLCZ ALAINE AZ A NAGYBETŰS EMBER, AKI HATALMAS ÉRTÉKEKET ÉS ÓRIÁSI ŰRT HAGYOTT MAGA UTÁN...  AZ Ő MENTALITÁSÁT, EMBERSZERETETÉT TANÍTANI KELL!

"DÉMON" SZÜLŐ (F. Várkonyi Zsuzsa)

ZSUZSÁNAK NAGYON SOKAT KÖSZÖNHETÜNK! Ő HONOSÍTOTTA MEG A GORDON-TRÉNINGEKET MAGYARORSZÁGON. TRÉNERKÉNT  ÉN IS SEGÍTHETTEM SOK-SOK EMBERNEK . Ő EGYSZEMÉLYBEN A "MESTER", A "BARÁT", A "TRÉNERTÁRS" SZÁMOMRA. SZAKMAILAG ÉS EMBERILEG HITELES SZEMÉLYISÉG.

KI SEGÍT A TANÁROKON? (1, 2.) (Bagdy Emőke)



BAGDY EMŐKE SZUGGESZTÍV-LELKES ELŐADÁSAIT, KÖZVETLEN-MEGÉRTŐ EGYÉNISÉGÉT MINDIG NAGYON ÉLVEZTEM, ÉS HASZNOS VOLT SZÁMOMRA, MERT Ő IS LÉLEKBŐL CSINÁLJA! REMEK MINTA, ÉRDEMES KÖVETNI!

EGYIK LEGHITELESEBB MESTEREM: Ranschburg Jenő [1/2]


SZERENCSÉS EMBER VAGYOK, HOGY RANSCHBURG TANÁR ÚR ELŐADÁSAIT HALLGATHATTAM ÉS KÖNYVEIBŐL TANULHATTAM. SZÁMOMRA MEGHATÓ AZ A SZERETET, AZ EMBERGYEREK IRÁNTI TISZTELET, AMIVEL Ő RENDELKEZIK. NAGY TISZTELŐJE ÉS CSODÁLÓJA VAGYOK. KÖVESSÜK A TANÁCSAIT!

AZ EMPÁTIAHIÁNY KÖVETKEZMÉNYE (Ranschburg Jenő)

A MODERN GYERMEKNEVELÉS (Vekerdy Tamás)



VEKERDY TAMÁS A GYERMEKEK EGYIK LEGHITELESEBB, LEGKEMÉNYEBB  "VÉDŐÜGYVÉDJE" A MAI RIDEG, TELJESÍTMÉNY-KÖZPONTÚ VILÁGGAL, ÓVODÁVAL, ISKOLÁVAL SZEMBEN. A VELE VALÓ TALÁLKOZÁSOK, ELŐADÁSOK UTÁN MINDIG KI AKARTAM VENNI A LÁNYOMAT AZ ISKOLÁBÓL...MAJD BEÍRATNI A WALDORF-ISKOLÁBA, AMIBŐL MÁR KINŐTTÜNK :-) MEGSZENVEDTÜK A MAGYAR OKTATÁST...:-(

ŐK IS VELÜNK ÉLNEK...FOGADJUK EL A "MÁSSÁGOT"!

A SZERETET AZ EGYETLEN (Kormorán)

A KIS HERCEG és A RÓKA TALÁLKOZÁSA

AZ ELISMERÉS, A MEGBECSÜLÉS HIÁNYA? (Böjte Csaba, szerzetes esete egy tanítónővel)


BÖJTE CSABÁT CSODÁLOM, TISZTELEM ÉS NAGYRA BECSÜLÖM MINDAZÉRT, AMIT AZ ÁRVA GYEREKEKÉRT, RAJTUK KERESZTÜL PEDIG, MINDANNYIUNKÉRT TESZ! KÍVÁNOM, HOGY SOK KÖVETŐJE LEGYEN! NAGYON NAGY SZÜKSÉG LENNE RÁJUK IS!

ÉN VAGYOK...


"...Én vagyok az, aki egy kicsit tájszólással beszél.
Én vagyok az, aki a tornaórán ügyetlenkedik.
Én vagyok az, akit mindenért hibáztatnak.
Én vagyok az, aki hazafelé fél a buszon.
Én vagyok az, aki amikor siet, mindig megbotlik.
De az is én vagyok, akinek van elég bátorsága, hogy felkeljen, 
és másnap újra végigcsinálja az egészet."
(Andrew Matthews)




2010. november 27., szombat

A POZITÍV LÉT HÉT DIMENZIÓJA


A pozitivitást, mint életigenlést, létállapotként értelmezhetjük. Mert ha megértjük, mekkora hatalma van a pozitív gondolatoknak, egész életünk a pozitív LÉT irányába fordul.

1. Pozitív gondolkodás

Legyen a tudatában: Minden úgy jó, ahogy van. Ez a mondat a pozitív gondolkodás igazi fokmérője. Ellenben minden „ha” és minden „de” a pozitív gondolkozás beszennyezése.
Semmiképp sem arról van szó, hogy mindent „szépnek gondoljunk”, hogy a problémákat a szőnyeg alá seperjük, hanem arról, hogy a látszat mögött felismerjük a valóságot. A látszat lehet nemszeretem, csúnya, agresszív és gonosz. A pozitív gondolkodás azonban nem foglalkozik vele. Mélyebbre hatol, és a mégoly torz mögött is felismeri a „jót”- hiszen minden csak az én szolgálatomra és segítségemre van. Pozitívan gondolkodni annyit jelent, mint figyelmesen és állhatatosan járni végig az élet útját. Higgadtan, bizalommal és humorral telve tenni azt, amit kell. Hálával ismerni föl a látszat mögött a valóságot, és biztonsággal élni a lét nyújtotta bőségben.
A „jót” persze nem szabad „erkölcsi kategória" gyanánt félreértelmezni: Mihelyt mindenben felismertem a „jót” (úgy értve: hasznosat, értelmeset, kihívást jelentőt, ösztönzőt, röviden: pozitívat), megismertem a látszat mögötti lényegét.
A pozitív gondolkodás tehát, valójában a látszatot áttörő, mélyreható gondolkodás. Felold bennünket a kényszer alól, hogy mindent meg kelljen ítélnünk, hogy negatív módon el kelljen ítélnünk.
A pozitív gondolkodásnak mindig van valami köze a szeretethez. Hiszen minden szeretet, az élet szerelmi vallomása, amely nekünk, embereknek szól. És a pozitív gondolkodás mindenben felfedi a szeretetet. Ez pedig már az érzelmeink felé vivő átmenet.

2. Pozitív érzés

A pozitív gondolkodás és mentálhigiéné pozitív érzéshez vezet: Ahhoz, hogy nyitottan és kiegyensúlyozottan fogadjuk el az embereket olyannak, amilyenek. Valamennyien az Egy teremtményei vagyunk. Senki sem jobb vagy rosszabb a másiknál. Mindenkinek más feladata van, más helyen áll.
A pozitivitás azonban a saját érzelmeinkre is vonatkozik: Bizalommal és biztosan tartsunk ki, érezzük magunkat érdemesnek arra, hogy gazdagságban éljünk. Pozitívan érezni annyit jelent, mint az életet csak megfigyelni, de nem értékelni, és szeretetteljesen hagyni, hogy a helyes dolgok történjenek meg.
A pozitív érzéshez a pozitív képek is hozzátartoznak, hiszen ezek megformált érzelmek. Létünket 95 százalékban a belső képek és érzelmek határozzák meg. Ezért oly rendkívülien fontos, hogy az imagináció erejével pozitívvá alakítsuk érzelmi és belső képi világunkat.
Mindig ügyeljen arra, mely érzelmek, mely képekhez kapcsolódnak, és mely belső képek kötődnek a különféle érzelmekhez. Ha például kifejleszti magában a megbocsátás érzését, milyen képet köt össze vele?

3. Pozitív akarat

Az akarat hatalmas teremtő eszköz, egyetlen pontra koncentrált energia.
A pozitív akarat arra ügyel, hogy visszafogja az egocentrikus önakaratot, amely csakis önmagát akarja előtérbe tolni. A pozitív akarat, mint teremtő eszköz, teremtéshez méltóan cselekszik, és nagymértékben erkölcsös. Nem az a fő, hogy az ember a saját akaratát keresztülvigye, hanem, hogy azt akarja, ami másoknak is jó.
A pozitív akarat, helyesen értelmezve, azt jelenti: „Ne az történjék, amit én akarok, hanem amit te.” Ez azonban nem a passzivitásra való felhívás. Értelme: Az én akaratom a TE akaratod. Akaratommal a te AKARATODAT teszem teremtővé."

4. Pozitív beszéd

Sok ember állandóan beszél, de semmit sem mond. Folyton csak másokról pletykál, vagy csak „lelki szemétládának” használja a hallgatóságát.
A pozitív beszéd azt jelenti, hogy megtanulom magamat érthető módon kifejezni, és megálljt parancsolok a szavak inflálódásának. Kéretlenül nem adok tanácsot, és hallgatni is megtanulok. Egyenes vagyok szóban és tettben, szóbeli ajándékokat adok. Bátorítok, vigasztalok, a szavakat csak segítségre, köszönetre és áldásra használom.
A pozitív beszédhez azonban a pozitív odafigyelés is hozzátartozik, a másik szavainak meghallgatása és elfogadása. Sokan éppen csak becsukják a szájukat, no meg a fülüket, hogy némi szünetet tartsanak a fecsegésben, és előkészítsék a következő szóáradatot. Ilyen „bezárt” módon pedig képtelenség felfogni, mit is mond a másik.
Persze van nekünk „belső beszédünk” is, egy állandó „karattyolás”. Nagyon fontos, hogy ezt a „kéretlen tanácsadót” pozitívra hangoljuk, és amilyen gyakran csak lehet, elhallgattassuk. Hiszen ott is van élet, ahol már nincs beszéd. A hallgatás és a csend a lélek zenéje.

5. Pozitív cselekvés

A pozitív cselekvés tettekre vált minden kimondott szót. Az első próbaköve annak, vajon igazán pozitív módon éljük-e az életet.
A pozitív cselekvéshez a következők tartoznak: Meggondoltan, finom érzékkel és türelemmel cselekedni. Kedvesnek, konstruktívnak és segítőkésznek lenni. Megtartani az ígéreteinket. Megbízhatónak, tapintatosnak és kitartónak maradni, függetlennek mások elvárásaitól. Bármit teszek, felelősségteljesen és öntudatosan tegyem.
Megtanulni adni és kapni, és a „belsőmből vezérelve”,  a megfelelő pillanatban a helyeset tenni. Szintén tudatosan és mértékletesen a megfelelő táplálékot fogyasztani. Derűsen és szabadon a mások szabadságát is tiszteletben tartatni.
A pozitív cselekvés – mozgás: Magamat, másokat és mást is mozgásba lendítek vele.

6. Pozitív tudat

Egy biztos, a pozitív tudat forrása nem a napi híradó a tévében. Ez a forrás semmiképp sem rajtunk kívül keresendő. A bensőnkben van. Ahhoz, hogy ne csak pozitívan gondolkodjunk, hanem (összességét tekintve) pozitív tudatunk is legyen, rendszeresen hallgatásba kell merülnünk, időt kell szakítanunk a meditációra és az imára.
Így jutunk oda, hogy harmonikus, önfeledt és védett módon ismerjük fel az igazat és a valót. Minden arra irányul, hogy a tudatot tágítsa, hogy a legmagasabb rendű tudatot elérje.
A pozitív tudat végső soron önmagamnak, mint TUDATNAK a felismerését jelenti. Aki megtette ezt a felismerést, soha többé nem fagy le arcáról a belső mosoly.

7. Pozitív élet

Pozitívan élni annyi, mint valóban élni. Nem csak tengetni, hanem vezetni és alakítani az életemet. A saját életem, életkörülményeim teremtőjének lenni.
Ehhez pedig mindenekelőtt az tartozik, hogy figyelembe veszem a szellemi törvényeket, gondtalanul és nyugodtan járom az élet útját abban a felismerésben, hogy minden „egyre megy”. Harmonikus kapcsolatokat ápolok, és a kis dolgoknak is örülök.
Szeretek élni, de mindenkor készen állok arra, hogy eltávozzam. Ameddig azonban élek, okosan, példásan és egészségesen élek. Egész létemet a legmagasabb rendű felé irányítom, Istent mindenben és mindenkiben felismerem és tisztelem. Hálásan és tudatosan töltök be minden pillanatot. Szellemi jelenlétben, értelmesen élek.

(Forrás: Kurt Tepperwein: A tudatosság, mint a beteljesülés útja )



29 GYENGÉD PILLANAT







RÓLAM ÍRTÁK... (Néhány cikk a múltból.)